• 07 maja 2014, 04:30

  Komentuj (1)

  791) Skwer Orląt Lwowskich. Najbardziej reprezentatywny plac w Legnicy. Otoczony morzem eklektycznych kamienic, które jednak w wielu przypadkach prezentują dość kiepski stan techniczny. Nie inaczej jest z ciekawą narożnicą u zbiegu Kościuszki i Andersa (płn-zach narożnik) widocznej w poniższym kadrze.  792) LZW. Osiedle Piekary A. Prowadzona od około 20 lat termomodernizacja bloków wielokrotnie przyniosła już więcej, aniżeli od niej oczekiwano. Wiele styropianowych elewacji zaczęło już żyć własnym życiem. Mchy i glony to dość powszechny widok - pytanie tylko co znajduje się pod spodem, między styropianem, a pierwotną elewacją.  793) LZW. Osiedle Mikołaja Kopernika I - dla równowagi. W kadrze północno wschodni kraniec osiedla z "deską" przy ul. Wlk. Niedźiedzicy i niższymi blokami przy ul. Planetarnej, Mirandy i Księżycowej.  794) Legnicka elektrociepłownia, czy tylko ciepłownia? Ktoś z Legniczan pomoże w odpowiedzeniu na powyższe? Tak czy inaczej jeden z dwóch najwyższych legnickich kominów w otoczeniu kwitnącego rzepaku - może się podobać.  795) LZW. Ciąg ul. Wrocławskiej i II Armii WP to najbardziej obciążone ruchem ulice w Legnicy. I niestety to ulice, które na ww. odcinku mają jedną z najgorszych opraw urbanistyczno-architektonicznych w mieście - jeśli nie najgorszą.  796) Legnicki Rynek. Hm... Staram się na siłę dopatrzyć czegokolwiek pozytywnego w tych blokach, imitujących pierwotna kamieniczną zabudowę. Jednym co zasługuje na pozytywne uwzględnienie to fakt, że całość przyziemia w blokach od strony płyty Rynku została przeznaczona pod handel i usługi. Dla przykładu wrocławski Plac Nowy Targ - takiego "szczęścia" już niestety nie miał.  797) Legnica industrialna. W sumie mało znany i zapomniany obiekt jakim jest "wieża" na terenie gazowni przy ul. Ścinawskiej. Bez wchodzenia w szczegóły jaki był pierwotny cel i zadanie tej budowli ciekawi mnie jaką obecnie pełni funkcję. Z ostatniej kondygnacji tejże budowli mógłby się rozpościerać zapewne całkiem ciekawy widok na miasto.  798) Ulica Jaworzyńska. Która była zabudowywana zapewne nieco później, aniżeli np. Chojnowska czy Wrocławska, na swych początkowych odcinkach za Starym Miastem. Zabudowa wyższa i bogatsza niż np. kamienice z Chojnowskiej, ale biedniejsza aniżeli wewnątrz poszczególnych kwartałów kamienicznego Tarninowa.  799) LZW. Na pierwszym planie kartuskie kamienice. Dalszy plan to kamienice z Przedmieścia Głogowskiego. Chwilę zajęło mi stwierdzenie co to za wieżę widać w lewym górnym narożniku zdjęcia. Okazuje się, że to kościół pw. Św. Rodziny przy ul. Słubickiej, który ostatnio na żywo widziałem jak budowa była na etapie stawiania pierwszych murów.  800) Kamienice przy ul. Witelona. Kadr urozmaicony, no oszpecony pecony drogowym kierunkowskazem. Osobiście zamiast "centrum" wolałbym widzieć określenie "Stare Miasto".

  Komentuj (1)

 • 27 maja 2014, 04:30

  Komentuj (0)

  801) Willowa Legnica. I to willowa w najlepszym wydaniu. Miejsce w którym przenika się różnorodna historia Legnicy. Do 1945 r. siedziba rodziny legnickiego fabrykanta Teicherta. W czasach "radzieckich" miejsce zamieszkania Gen. Wiktora Dubynina, a od 1999 r. Hotel Rezydencja.  802) LZW. Można powiedzieć, ach. Przyjemny dla oka widok choć w barwach BW. Na szczęście już za niespełna 3 tygodnie postaram się znów go ujrzeć odwiedzając poszczególne bloki na Os. Kopernika.  803) Kamieniczny Tarninów. Wzorowa germańska urbanistyka i doskonała (choć eklektyczna) architektura z polskimi naleciałościami w postaci dziesiątek aut, anten satelitarnych i indywidualnych remontach cząstkowych we wszystkich możliwych kolorach. Ale i tak jest pięknie...  804) Zamek Piastowski. "Zachodnie" skrzydło z wieżą Św. Jadwigi widoczne od strony dziedzińca. Przekleństwem dla legnickiego zamku było umieszczenie w nim wielu placówek edukacyjnych. Abstrahując od powojennej odbudowy (ach to lastryko na posadzkach) to Zamek Piastowski mógłby być doskonałym miejscem dla dużego muzeum traktującego o historii Legnicy i regionu.  805) LZW. Bloki osiedli Kopernika i Piekary wraz z wieżami katedry pw. Św. Piotra i Pawła i kościoła Św. Jana.  806) Legnicki Browar. Jeden z wielu legnickich budynków postindustrialnych, który spotkał ten nieszczęśliwy los bycia ruiną i stania się efektem rozbiórki.  807) Kościół Mariacki. A wraz z nim w kadrze, z uwagi na skąpość miejsca przed ww. kościołem kiczowate zwieńczenie współczenej narożnej kamienicy.  808) Kamieniczna Legnica raz jeszcze. Tym razem w wydaniu kartuskim. I od razu dostrzegamy różnicę mięczy np. tarninowskimi kamienicami. Na kartuzach mamy znacznie większą liczbę anten TV Sat co jednoznacznie wskazuje nam na niższy status mieszkańców kamienic w tej dzielnicy.  809) Skwer Orląt Lwowskich. Jak widać w kadrze to doskonałe miejsce do spędzania wielu dni z jesieni życia. Jeśli moja jesień życia miałaby przypaść w Legnicy to i moją osobę możnaby wówczas spotkać na ww. skwerze.  810) LZW. W krzywym zwierciadle. Być może taki efekt doda nieco dynamizmu w poniższym kadrze, co w efekcie pozwoli odwrócić uwagę widza od wszędobylskich bloków legnickiego starego miasta.

  Komentuj (0)

 • 30 maja 2014, 05:30

  Komentuj (0)

  811) Legnicka architektura socrealistyczna. Jeden z dwóch budynków biurowych legnickiej huty, jaki powstał w stylu socrealistycznym. W przeciwieństwie do swego brata bliźniaka widocznyw kadrze budynek ostał się bez plastykowych naleciałości. Choć przydałoby się odświeżyć elewację.  812) Legnica kolejowa. Jeden dworzec w mieście, ale za to jaki. Tu hala peronowa w ujęciu z wiaduktu nad Kaczawą.  813) LZW. Osiedle M. Kopernika, Piekary i jeden z wiatraków elektrowni wiadrowych jakie znajdują się po wschodniej stronie miasta.  814) Kamieniczna Legnica. Tu w nieco "biedniejszym" wydaniu. Ulica Korczaka - dość dziurawa ulica jeżeli chodzi o kamieniczną zabudowę, bo brakuje ok. 10 kamienic (być może podobnie jak przy Nowym Świecie kamienice w tych miejscach nie istniały pierwotnie, choć w takim wymiarze - nie wierzę).  815) LZW. Mur z kopernikowskich "desek" wydaje się być monolitem i dopiero wnikliwe przyjrzenie się potwierdzi istnienie trzech bloków w murze. A ponad tym wszystkim okazały legnicki historyczny skyline - niemal w komplecie.  816) LZW. Miks zabudowy przed i po wojennej. Niestety tej powojennej jest zbyt dużo i w kadrze i w rzeczywistości.  817) Legnicki Cmentarz Komunalny. Bliskie sąsiedztwo bloków Os. M. Kopernika wprowadza klimat ciekawego sąsiedztwa.  818) Kamienica pod przepiórczym koszem. Niestety w sąsiedztwie współczesnych bloków wybudowanych w miejscu histrorycznych kamienic, z których zachował się jedynie kamienny portal wejściowy widoczny z lewej strony.  819) LZW. Czerwona Legnica. Piękne kolory czerwieni występującej na elewacjach i w pokryciach dachowych.  820) Legnicka Katedra. W miejscu zielonego skweru do 1945 r. był kwartał pełen kamienic, które do dnia dzisiejszego "nie dotrwały". Patrząc jednakże na otwartą perspektywę, monumentalną bryłę Katedry, jaką od tej strony możemy podziwiać, wcale nie jestem przekonany czy ew. zabudowa ww. skweru byłaby dobrym pomyslem.

  Komentuj (0)