• 04 czerwca 2014, 13:06

  Komentuj (0)

  821) Kartuzy. Specyficzna dzielnica za którą od kilku dekad ciągnie się zła sława. Inwestorzy skutecznie omijają ten rejon, a mienie komunalne się rozsypuje. I nic nie zapowiada jakichkolwiek zmian na lepsze.  822) LZW. Sezon wegetacyjny, który w Legnicy trwa stosunkowo długo, nie ułatwia "pracy" fotografom. Stąd powszechnie wiadomo, że najlepszą porą do fotografii architektonicznej jest zima, gdy na drzewach liści brak. W kadrze gmach SP4 przy Piastowskiej oraz wieże barokowego kościoła Św. Jana.  823) Nowe budownictwo. Po latach zastoju w legnickich inwestycjach mieszkaniowych zauważa się tendencję wzrostową. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że po 1993 r. miasto zostało z dziesiątkami poradzieckich budynków, które skutecznie zostały zaadoptowane pod potrzeby mieszkaniowe. I tylko żal, że nowe inwestycje mieszkaniowe powstają na peryferiach zamiast w ścisłym śródmieściu.  824) Ulica Masarska. Zapomniana przez Boga i ludzi. Wielu Legniczan do dziś nie wie, że na północ od dworca PKP isteniają jakiekolwiek kamieniczne zabudowania...  825) Panorama Legnicy. Niemal kompletna historyczna panorama (brak tylko kościoła Św. Trójcy) ustrzelona z ul. Szczytnickiej.  826) LZW. Osiedle M. Kopernika. I blok, który kilka lat temu stracił fragment ocieplenia ściany szczytowej. Zamiast ocieplenie w formie plastykowych paneli odtworzyć, na całej ścianie położono styropian i tynk akrylowy... Wygląda to , jak na kadrze poniżej...  827) LZW. Kadr ustrzelony z jednego z bloków przy ul. A. Asnyka. Liczyłem, że ujrzę ponad dachami wieże legnickich kościołów, a ujrzałem podwórka willowej wielorodzinnej zabudowy przy Artyleryjskiej.  828) LZW. Kościół NMP w kleszczach wież Zamku Piastowskiego, a wszystko w otoczeniu morza legnickich kamienic.  829) Skrzyżowanie generalskie. Ulica Jaworzyńska w poniższym miejscu krzyżuje się z ulicami mającymi za patronów kolejno: Gen. W. Andersa, Gen. R. Traugutta i Gen. D. Chłapowskiego. Samo miejsce jest dość ciekawe, choć perspektywę zaburza kilka bloków w ciagu jaworzyńskiej, jak i brak narożnicy między Traugutta i Chłapowskiego.  820) Rynek. I olbrzymia dominująca nad zachodnią częścią Rynku bryła barokowego kościoła Św. Jana. Gdyby nie te bloki...

  Komentuj (0)

 • 06 czerwca 2014, 11:39

  Komentuj (0)

  831) Rynek. Zachodnia część Rynku w kierunku południowym. Niby wszystko gra, ale po chwili dostrzegamy jakieś dziwne twory blokowo-kamieniczne z prawej strony. Następne zdjęcie pokaże jakim błędem było wyburzenie istniejącej kamienicznej zabudowy i postawienie na ich miejscu...  832) Ulica Złotoryjska. Takich właśnie bloków, którym jakieś kilkanaście lat temu nadano pseudohistoryczny wygląd. Cofnięta linia zabudowy to wyeksponowanie ślepej ściany szczytowej, która od kilku dekad ciągle "się sypie". Ponoć w zeszłym roku otrzymała nowe malowanie - zobaczymy jak długo ono wytrzyma.  833) Rynek raz jeszcze. Tym razem w detalu pozostałości kamienicy - sąsiadki domu pod przepiórczym koszem. Z dawnej kamienicy pozostał tylko kamienny portal wejściowy - cała reszta to powojenna konstrukcja.  834) LZW. Osiedle M. Kopernika. Samo jego serce i... Zabudowa międzyblokowa, która skutecznie może kojarzyć się z III światem. Jakoś tak nie pasuje do odpacykowanych bloków...  835) Dworzec PKP. I główny tunel prowadzący na perony. Szerokość jaka nie występuje w większości kluczowych dworców w Polsce. A znaczenie, ilość pasażerów korzystających obecnie z dworca... Rodzi się olbrzymia dysproporcja między faktycznymi możliwościami legnickiego dworca, a ich wykorzystaniem.  836) Tarninów. Południowa jego część obfitująca w zabudowę willową. Z lewej strony kadru widzimy ogrodzenie jakie przez blisko pół wieku dzieliło Legnicę na część polską i sowiecką. W wielu miejscach płot przetrwał jako naturalne wygrodzenie i świadek tamtego okresu. Osobiście nie mam wyrobionego zdania, czy nie wystarczyłoby symboliczne pozostawienie betonowych wygrodzeń w kilku miejscach "Kwadratu". Być może nowe ogrodzenia lepiej by wyeksponowały ukryte za betonowym płotem piękno tarninowskich willi.  837) Ulica E. Orzeszkowej. I jej ślepy wlot w ul. Muzealną wraz z arcydziełem urbanistyki polskiej jakim jest widoczna w kadrze stacja paliw, która nijak nie pasuje do wielkomiejskiego i historycznego kształtu tego rejonu. Inna sprawa to liczne talerze TV Sat, które skutecznie szpecą odbiór okazałych tarninowskich kamienic.  838) Legnickie bramy. Są kamienice to muszą być i bramy. Bramy okazałe, bogato zdobione i zamykane, ale i otwarte przejazdy często ociekające wonią uryny i z odpadającymi tynkami. Tu akurat brama z obrębu/dzielnicy Fabryczna.  839) LZW. I na koniec dwa widoki Legnicy z wysokości. Środkową część wypadałoby wymazać z istnienia. Dzięki narzędziom typu Photoshop na cyfrowym kadrze byłoby to możliwe. W życiu realnym... Niestety NIE.  840) LZW. Legnicka Katedra otulona mniejszymi wieżyczkami, bodajże nowego Ratusza i gmachu II LO. I znów, gdyby nie masz antenowy możnaby uznać, że zdjęcie zostało zrobione ok. 100 lat temu.

  Komentuj (0)

 • 11 czerwca 2014, 05:30

  Komentuj (0)

  841) Plac Dworcowy. Hm... Taki twór w Legnicy chyba nie istnieje, a szkoda. Jest ulica Dworcowa, która na odcinku przebiegającym bezpośrednio przy dworcu PKP ma kształt sugerujący określenie jej mianem Placu...  842) LZW. Wschodnie rubieże miasta. Od dołu: nasyp linii kolejowej na Jawor, południowe krańca Os. Ptasiego, bloki Os. Piekary A i "wiatraki" elektrowni wiatrowych jakie powstały po wschodniej stronie Legnicy.  843) LZW. Zachodnie rubieże miasta. Kadr ustrzelony z bloków os. "Kresowego". Jakże nietypowo jest rozciągnięta Legnica. Ostatnie zabudowania na zachodzie to raptem 1,5 km od Rynku. Na wschodzie, to, aż blisko 5 km.  844) Kartuzy. "Zanikająca" dzielnica. Dzielnica, której zabudowa skutecznie jest przerzedzana przez kolejne rozbiórki. W kadrze ul. Kamienna.  845) Kamieniczność. Balkony na które strach wejść, a jeżeli można to wymalowane we wszystkie kolory tęczy. Dodatkowo niemal każdy balkon opatrzony talerzem TV Sat.  846) LZW. Legnicka Huta Miedzi. Olbrzymi teren, za którym widzimy hałdy pohutniczych odpadów, a to wszystko w towarzystwie wznoszącego się stopniowo terenu.  847) Kartuzy. Raz jeszcze. tym razem pełna pierzeja bodajże ul. Dmowskiego. Kamienice biedniejsze bez balkonów, ale zapewne z licznymi ogródkami przed kamienicami, które skutecznie po II WŚ zniknęły wraz z żeliwnymi ogrodzeniami je otaczającymi.  848) Ulica NMP. Potocznie "deptak". No i gdyby nie zapędy naszych rodzimych urbanistów w latach 60-tych Legnica nie miałaby jednego czy dwóch deptaków, jak jest obecnie, a niemal cały obszar Starego Miasta mógł stać się deptakiem.  849) LZW. W krzywym zwierciadle, czyli zachodnia część miasta w kadrze ustrzelonym z dachu Galerii Gwarna.  850) Zamek Piastowski. I wieża Św. Piotra, którą mam nadzieję w przyszłym tygodniu zaliczyć.

  Komentuj (0)